Mis on nuhkvara ja kuidas seda eemaldada

Alice Woods poolt - - Uuendatud | Liik: Nuhkvara

Nuhkvara on üks küberohtude liik, mille hulka kuuluvad pahavarad võivad kasutaja arvutis ette võtta mitmeid seadusevastaseid tegevuseid. Enamjaolt sõltub taoliste küberohtude täpsem tegevus häkkerite eesmärgist: mõningaid nuhkvarasid kasutatakse isikuandmete kogumiseks (näiteks kasutajatunnused, paroolid ja muud delikaatsed isikuandmed), mõned nuhkvarad võivad koguda infot selle kohta, millised on ohvri brausimisharjumused. Sellised nuhkvarad jälgivad, milliseid veebilehti kasutaja külastab ning mida kasutaja täpsemalt nendel veebilehtedel teeb. Saadud infot kasutatakse peamiselt turunduseesmärkidel, seega võib nuhkvara kaasa tuua ka tohutus koguses rämpskirju. 

Mõned nuhkvarad ei ole niivõrd suured ohud, isegi, kui nad suudavad koguda isiku kohta andmeid. Nuhkvarad, mis ei kogu delikaatseid andmeid, ei saa infot inimese nime, kontaktide või muu sellise kohta, seega nad ei riku su privaatsust. Tegelikkuses on olemas palju täiesti seaduslikke reklaamtarkvarasid, mis peaksid selle funktsiooni alusel samuti nuhkvarade hulka kuuluma. Isegi, kui osad reklaamvarad suudavad nuhkida arvutikasutajate järelt, ei saa neid süüdistada kuidagi privaatsuse rikkumise eest, seni, kuni need koguvad üksnes isikustamata andmeid.

Viisid, kuidas nuhkvara nakatab arvuteid

Nuhkvarad võivad arvutit nakatada ilma kasutaja teadmata. Taolised parasiidid satuvad operatsioonisüsteemi järgnevate meetodite abil:

1. Eksitavad turundusvõtted. Paljud nuhkvaraloojad üritavad kasutajaid petta, väites, et nende programmi näol on tegemist igati kasuliku tarkvaraga: näiteks võib tegemist olla otsingumootoriga, internetiühenduse kiiruse tõhustajaga või muu sellisega. Kasutajad laadivad alla ja installeerivad programmi. Kahjuks on aga peaaegu kõik sellised programmid täiesti kasutud või ebatõhusad. Kuigi paljusid taoliseid programme saab arvutist maha laadida käsitsi, võivad nende pahavaralised kirjed jääda süsteemi ja toimida edasi.

2. Tarkvarakomplektid. Internetis on palju tasuta programme, mille juurde on lisatud ohtlikud pluginad, laiendused ja programmid. Need lisandid esitlevad end vajalike komponentidena, ent kahjuks on enamus selliseid pluginaid kolmandatele pooltele kuuluvad nuhkvarad. Üksnes host-rakenduse maha laadimine ei eemalda nuhkvara. 

3. Turvaaugud. Paljud küberohud, sealhulgas nuhkvara, kasutavad ära operatsioonisüsteemis ja veebilehitsejas olevaid turvaauke. Pahavara arendajad võivad kasutajat näiteks suunata pahavaralistele veebilehtedele, näidata ebaturvalisi hüpikaknaid, bännereid või saata e-kirjade kaudu pahavaralisi linke. Kui kasutaja külastab mõnda taolist veebilehte või klõpsab taolisel hüpikaken-reklaamil, pääseb nuhkvaraviirus süsteemi. Kasutaja ei märka seejuures midagi kahtlast kuna viirus ei näita end ühegi teavitusena ega ilmu installeerimisviisardis. 

4. Muud ohud. Mõnda nuhkvara levitatakse teiste viiruste poolt. Troojad, ussid ja tagauksed on kõige ohtlikumad viirused, mis võivad endaga kaasa tuua ka nuhkvara. 

Mille jaoks nuhkvara kasutatakse:

  • Delikaatsete isikuandmete varastamiseks. Taoliste programmide eesmärk on välja uurida isikuandmeid, nende hulgas kasutajatunnused, paroolid, pangaandmed ja muu selline. Lisaks jälgitakse kasutaja tegevusi internetis ning kogutakse infot kasutaja brausimisharjumuste kohta.
  • Soovimatute reklaamide näitamiseks. Nuhkvara võib kasutajad tüütada hüpikreklaamidega. Seda teevad peamiselt reklaamvara tüüpi parasiidid.
  • Kasutaja suunamiseks kahtlastele veebilehtedele. Osad nuhkvarad võivad muuta kasutaja veebilehitseja seadeid, vaikimisi otsingumootorit ja isegi avalehte ning suunata kasutajaid soovimatutele veebilehtedele.
  • Kasutaja otsingutulemuste muutmiseks ja tema ümber suunamiseks (näiteks kolmandate poolte nuhkvara lehtedele või muudele kahtlastele veebilehtedele).
  • Operatsioonisüsteemi seadete muutmiseks. Need muutused võivad vähendada operatsioonisüsteemi turvalisust ning tekitada jõudlusprobleeme. 
  • Arvuti kaugjuhtimiseks tagauste abil. Enamus nuhkvarasid suudavad võimaldada häkkeritele kaugjuhitava ligipääsu ilma, et kasutaja oleks sellest üldse teadlik.
  • Üleüldiselt operatsioonisüsteemi jõudluse ja stabiilsuse vähendamiseks. 

Nuhkvarade näited: 

Internetis on tuhandeid erinevaid nuhkvarasid. Järgnevad näited illustreerivad seda, kuivõrd ohtlikud võivad nuhkvarad olla. 

Security Bytes 2015 on nuhkvara, mis pärineb sarnaste viiruste suurest perest. Kõik need küberohud on loodud selleks, et hirmutada inimesi ja manipuleerida neid ostma programmi tasulist versiooni. Viirus võib aga suunata kasutajat ka pahavaralistele veebilehtedele, mis reklaamivad teisi kahtlaseid programme. Nii pea, kui Security Bytes 2015 arvuti nakatab, hakkab see näitama kasutajale võltse süsteemiskännereid ning võltse hoiatusi selle kohta, et kasutajal on sadu nakatunud faile. Esmapilgul näib Security Bytes 2015 olevat väga kasulik. Kahjuks on sellel programmil aga ainult üks eesmärk – varastada kasutajalt raha ja petta kasutajat, et too avaldaks oma paroolid, pangaandmed ja muud isikuandmed.

HDD Repair on pahavara, mida liigitatakse ka nuhkvara alla. Viirus on tekitanud palju kõmu, kuna see petab kasutajaid, väites, et programm parandab arvuti funktsionaalsust. Kui viirus on arvutisse sattunud, pakub see, et skänneerib süsteemi ja otsib üles pahavaralised failid või kasutud süsteemikirjed. Programm võib näidata hoiatusi selle kohta, et arvutis on tohutult palju küberohte ning kasutaja peaks ostma programmi tasulise versiooni, et nendest probleemidest vabaneda. HDD Repair versioone jagatakse tavaliselt reklaamvarade kaudu ning see võib arvutisse sattuda ka ebaturvaliste veebilehtede kaudu.

Windows AntiBreach Module nuhkvara võtab sihikule pahaaimamatud arvutikasutajad, kes soovivad oma arvutit parandada. Programmi kirjeldus väidab, et see on loodud inimeste aitamiseks ja turvalisuse tõhustamiseks, ent see on vale. Kui sa soovid tõepoolest oma arvuti tööd tõhustada, peaksid sa sellest programmist eemale hoidma ja skänneerima oma seadet usaldusväärse nuhkvaratõrjega, mis suudab selle parasiidi pahavaralised kirjed arvutist eemaldada.

Nuhkvara eemaldamise nõuanded:

Nagu eelnevalt mainitud on nuhkvarad väga ohtlikud viirused, mida saab eemaldada kas käsitsi või kasutades viirusetõrjet. Nende küberohtude eemaldamiseks peaksid sa laadima arvutisse nuhkvaratõrje, mis suudab operatsioonisüsteemi skänneerida nii nagu iga teine võimekas pahavaratõrje. Nuhkvaratõrjetel on eriline andmebaas, mis võimaldab programmil tuvastada ka kõige uuemad nuhkvarad. Need kaks on kõige võimsamad nuhkvaratõrjed: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner.

Mõnel puhul ei pruugi isegi nuhkvaratõrje teatud parasiite eemaldada. See võib juhtuda siis, kui nuhkvara kasutab meetodeid, mis ennetavad parasiidi eemaldamist. Sellised nuhkvarad võivad turvaprogrammi skänneri blokeerida, peita oma faile ja kasutada muid meetodeid, et vältida enda eemaldamist. 

Viimati andmebaasi lisatud viirused

Informatsiooni uuendatud 2016-11-16

Loe teistes keeltes

Failid
Tarkvara
Võrdle