2024 kõige turvalisem veebilehitseja

Kõige turvalisem veebilehitseja pole eales olnud nii oluline

The Most Secure Browser of 2021

Küberturvalisus ja -privaatsus on 2023. aasta kuumimad teemad. Küberkuritegevuse, andmerünnakute ja ebasobivate andmejälgimiste juhtumite aina tõusev sagenemine on juba praegu muutnud netikommuuni väga murelikuks veebiturvalisuse osas. Võttes arvesse asjaolu, et veebilehitseja on peamine tööriist, mida kasutatakse internetis surfamiseks, otsustasime me välja selgitada, milline on kõige turvalisem veebilehitseja.

Tänapäeval on võimalik valida mitmete populaarsete ja vähem populaarsete veebilehitsejate vahel. Need võivad pakkuda paremat brausimiskogemust, suurendada privaatsust, personaliseerida otsingutulemusi või pakkuda muid funktsioone. Viirused.ee tiim usub aga, et igaühe prioriteet peaks olema turvalisus.

Kui sa otsid uut tööriista, millega Internetis lehitseda või tahad veenduda, et sa kasutad turvalist tööriista, meie ettevalmistatud nimekiri aitab sul leida 2024. aasta kõige turvalisema veebibrauseri.

Google Chrome pakub kõrget turvatunnet, aga jääb hätta kasutaja privaatsusega

Image of Google Chrome

2008. aastal välja antud Google Chrome on veebibrauserite liider. Hiljutise statistika kohaselt oli sellel brauseril 70 % veebilehitsejate turuosast 2019. aasta novembris. Pole mingit kahtlust, et mugav funktsionaalsus ja kõrge turvalisus on taganud sellele brauserile edu.

Chrome tagab, et seda võib pidada kõige turvalisemaks veebibrauseriks nende kolme funktsiooni tõttu:

  • Safe Browsing annab teada võimalikest ohtudest, mis võivad suunata petturlikule või pahavaralisele veebilehele;
  • Nö liivakasti pistmine, mis tagab, et pahavara ei installeerita automaatselt;
  • Automaatsed uuendused, mis võimaldavad uuendusi automaatselt laadida ning kõrvaldavad turvaauke.

Brauseril on Incognito-režiim ja see võimaldab kohandada privaatsussätteid käsitsi. Google'i võime jälgida aga iga kasutaja tegevusi ja klikke on murettekitav. Isegi, kui Chrome on üks kõige turvalisemaid veebibrausereid, selle komme andmeid jälgida on selle veebilehitseja suurim miinus.

Firefox esitles turvalisuse täiendusi Quantum versiooniga

Image of Mozilla Firefox

Mozilla Firefox on üks Chrome'i suurimaid konkurente. 2017. aasta novembris andis ettevõte välja veebilehitseja uue versiooni – Firefox Quantumi, mis pakub paremat turvalisust ja privaatsusfunktsioone nagu:

  • Linux liivakasti pistmine, mis väldib häkkimiskatseid;
  • Jälgimiskaitse , mis blokeerib külastatud veebilehtide jälgimiskomponente;
  • Täiendatud kontrollkeskus, mis võimaldab ligi pääseda ja kohandada erinevaid sätteid, tagamaks kõige turvalisema ja privaatsema brausimissessiooni, mida brauser saaks lubada.

Üritades muutuda kõige turvalisemaks veebibrauseriks, selle arendajad on loonud ka hulgaliselt tihedaid turvauuendusi ja parandusi. Hiljutise uuendusega parandati mitmeid turvaauke, sealhulgas vead, mis oleksid võinud võimaldada arbitraarkoodi ründamist vms.

Veel üks Firefoxi eeliseid on võimalus oma privaatsus tippu viia, kasutades brauserit Tor võrgustikus. Selle tegemiseks tuleb laadida brauserisse Tori laiendus.

Operas on sisseehitatud VPN

Image of Opera browser

Opera on veel üks tööriist, mida tuleks kaasata “kõige turvalisema brauseri” nimekirja. 2016. aastast alates on brauseril sisseehitatud reklaamiblokeerija. Vaikimisi on see funktsioon aga keelatud ning kasutaja peab selle ise käsitsi Opera sätetest lubama. Kui see on aktiivne, töötab reklaamiblokkija nagu iga teine kolmanda poole rakendus, mis võimaldab lisada “lubatud lehtede” nimekirja neid lehti, millel sa soovid reklaame näha.

2015. aastal ostis Opera endale Põhja-Ameerika veebiprivaatsuse ettevõte SurfEasy. Seega said nad pakkuda kasutajatele paremat privaatsust, lisades brauserile sisseehitatud virtuaalse privaatvõrgustiku (VPN). Siiski pakutakse vaid viit VPN asukohta: Ameerika Ühendriigid, Kanada, Holland, Saksamaa ja Singapur. See on peaaegu täiesti tühine, võrreldes kommertslike VPN-teenustega. Opera pakub aga tasuta teenuseid, mis on üks selle suurimaid eeliseid

Kokkuvõttes on sellel brauseril mitmeid tõsiseid eeliseid: sa saad vältida kolmandate poolte reklaame, mis võivad sisaldada pahavaralisi protsesse ning sa saad külastada lehti anonüümselt. Brauser ise kogub mõningat informatsiooni kasutajate kohta ja võib seda jagada usaldatud partneritega.

Microsoft Edge tahab ka olla kõige turvalisem veebilehitseja

Image of Microsoft Edge

Microsoft reklaamis Edge'i kui veebilehitsejat, mis on turvalisem kui Chrome ja võidaks kõige turvalisema veebilehitseja tiitli. Tänu Windows Defender SmartScreen tehnoloogiale suudab Windows 10 sisseehitatud brauser tuvastada petturlikke ja pahavaralisi lehti paremini kui Chrome või Firefox. Lisaks, brauseril on liivakastifunktsioon, mis on sarnane Chrome'i omale ja parem kui Firefoxi oma.

Microsoft Edge saab samuti automaatseid uuendusi Windows Update teenuse kaudu. Kasutajad, kes on automaatsed Windows 10 uuendused keelanud, ei saa aga enda brauserile kõige uuemaid turvaparandusi ja turvaaukude vastaseid kaitseid.

Rääkides ka privaatsuse kaitsmisest siis Edge'is on “Do Not Track” funktsioon. Suurem osa veebilehti aga ignoreerivad seda funktsiooni. Brauseril on ka InPrivate brausimisrežiim, mis ei jälgi brausimisajalugu, küpsiseid ega ajutisi faile.

Microsofti brauseril on veel üks privaatsusega seotud eelis, mille osas see võidab Google Chrome'i ja aitaks sellel saada kõige turvalisemaks brauseriks. Nimelt, ettevõte ei teeni raha reklaamide müügist.

Safari pakub turvaliste brausimisvalikute kohandamist

Image of Safari browser

Enam kui dekaadi jagu on Mac OS kasutajad leidnud oma arvutisse installeeritud Safari. Kas see võiks olla 2024 kõige turvalisem veebilehitseja? Võrreldes eelnevalt mainitud tööriistadega on sellel rohkem turvaprobleeme ja -tõrkeid, mida võivad küberkurjategijad ära kasutada. Safaril on aga siiski kasulikke privaatsuse ja turvalisusega seotud meetmeid, mis kaitsevad kasutajaid küberohtude eest:

  • Nutikas jälgimise ennetamine, mis võimaldab tuvastada reklaamijaid ja ennetada lehtedevahelist jälgimist;
  • Sisseehitatud liivakast, mis aitab tuvastada pahavaralisi koodijuppe ja vältida pahavaraga nakatumist;
  • Kahjulike veebilehtede teavitus, mis ilmub ekraanile enne potentsiaalselt ohtliku või nakatunud veebilehe külastamist;
  • Privaatse lehitsemise funktsioon, mis võimaldab brausimisseansi andmete kogumise ja salvestamise ennetamist.

Lisaks on Safaril rohkelt erinevaid turva- ja privaatsussätteid, mis aitavad sul keelata asukohasätted, võimaldavad paluda veebilehtedel jälgimise peatamist ja palju muud.

Epic Privacy Browser keelab Google'i teenused

Image of Epic Privacy Browser

Hidden Reflex'i Epic Privact Browser põhineb Chromiumi projektil – täpselt nagu Google Chrome. Peamine erinevus on aga see, et Epic keelas ja eemaldas kõik Google'i teenused. See tähendab, et see suurfirma ei saa jälgida kasutaja tegevust (kui sa ei logi just Gmaili ja ei jätka siis brausimist).

Peamine põhjus, miks kaasata Epic kõige turvalisemate veebilehitsejate listi, on fakt, et brauser tegutseb üksnes privaatrežiimis ja sellel on vaikimisi lubatud “Do Not Track” funktsioon. Pärast iga sessiooni kustutatakse küpsised, jälgijad ja otsingutega seotud andmed. Lisaks lubab brauser sisse lülitada krüpteeritud proksi, mis saab kaitsta sinu IP-aadressit ja muid andmeid.

Kui võimalik, kasutab Epic SSL-ühendusi, kaitseb avalikke Wi-Fi ühendusi ja sisaldab sisseehitatud reklaamiblokeerijat. Kõigele lisaks ei kogu brauser informatsiooni kasutajate kohta. Ainus informatsioon, mis neid huvitab, on IP-aadress, et nad saaksid näidata otsingutulemusi, mis on geograafiliselt asjakohased.

Selle brauseri üks põhilisi puuduseid on asjaolu, et see ei võimalda laiendusi laadida. Ettevõte väidab, et laiendused on ühed kõige ohtlikumad komponendid, mis ohustavad kasutaja privaatsust. Seega toetavad nad vaid mõnda üksikut laiendust, mida nad usaldavad. Teavitatud on ka sellest, et brauser laadib veebilehti aeglaselt või jätab vahele otsingusätteid.

Comodo Dragon internetibrauser on sarnane Chrome'ile, aga Windowsi kasutajad saavad end tunda turvaliselt

Image of Comodo Dragon Internet Browser

Nagu ka Epic Privacy Browser põhineb Comodo Dragon Chromium projektil. Brauseril on kõik Chrome'i funktsioonid, kuid see pakub paremat turvalisust ja privaatsust brausimise jaoks. Kui sa ei ole Chrome'i fänn ja eelistad Mozillat, võid valida Comodo Ice Dragon brauseri enda kõige turvalisemaks brauseriks.

Selle brauseri peamised eelised on:

  • domeeni valideerimise tehnoloogia, mis tuvastab SSL-sertifikaadi olemasolu;
  • blokeerib küpsiseid ja muid jälgimismehhanisme;
  • peatab brauseri allalaadimisjälgimise.

Lisaks toetab brauser pluginaid ja rakendusi, mis muudavad brauseri kasutajasõbralikumaks ja käepärasemaks. Brauseril on aga üks suur puudus. See sobib üksnes vanade Windows OS versioonidega nagu Windows 8, 7, Vista ja XP.

Tor brauser pakub anonüümsust

Image of Tor browser

Tor veebibrauserit kasutavad tihti häkkerid. See aga ei tähenda, et sellel tööriistal oleks midagi viga. Tegelikult on tegemist hetkel ühe kõige turvalisema tasuta saadaval oleva veebilehitsejaga, seega me esitleme seda ka enda kõige turvalisemate veebilehitsejate nimistus.

Kogu Tori projekti haldavad vabatahtlikud ning selle põhimõte on võimaldada brausida internetis anonüümselt. Programm peidab IP-aadressi, asukoha, brausimisega seotud informatsiooni ja kasutab mitut krüptsioonikihti, vältimaks, et keegi näeb su tegevusi. Tegemist ei ole aga VPN-teenusega.

Brauser on nagu Firefoxi puhtam ja turvalisem versioon. See kasutab HTTPS-ühendust, võimaldab juurde pääseda lukustatud veebilehtedele ja laseb külastada isegi nö “dark webi”. Sa ei tohiks aga seda funktsiooni kurjasti kasutada.

Tori puuduste seas on aeglane funktsionaalsus, ebamugavus ja pisut keeruline kasutus. Lisaks näevad valitsusasutused endiselt, et sa kasutad Tori. Isegi, kui nad ei näe, milliseid lehti sa külastad ja mida sa teed, võid sa neile ikkagi kahtlane tunduda.

Kokkuvõte: kõige turvalisema veebilehitseja valimine

“Kõige turvalisem veebilehitseja” nimekiri avaldab ühe fakti – ükski nendest brauseritest pole täiuslik. Kui mõned neist pakuvad maksimaalset kaitset pahavarade eest, pakuvad teised suurepäraseid privaatsussätteid ja aitavad sul internetis anonüümseks jääda. Nad ei pruugi olla aga kasutajasõbralikud ega käepärased.

Meie arvates on 2024. aasta top 5 kõige turvalisemat veebilehitsejat:

  1. Google Chrome
  2. Tor
  3. Microsoft Edge
  4. Epic Privacy Browser
  5. Opera

Kui sa otsid kõige turvalisemat veebilehitsejat, vali brauser, mis vastab su eelistustele. Mõtle sellele, kui palju andmeid sa oleksid nõus avaldama programmide loojatele, Google'le või kolmandatele pooltele, kas sa tahad näha brausimise ajal reklaame jne. Kõik mainitud veebilehitsejad saavad sind kaitsta küberkurjategijate eest. Seega vali see, mis tundub sulle kõige mugavam.

Autori kohta
Alice Woods
Alice Woods

Õpetab kasutajaid meeleldi end viiruste eest kaitsma...

Võta ühendust autoriga Alice Woods
Ettevõtte Esolutions kohta lähemalt

Loe teistes keeltes