Mis on klahvinuhid ja kuidas seda eemaldada

Olivia Morelli poolt - - Uuendatud | Liik: Klahvinuhid

Klahvinuhk on arvutiprogramm, mis salvestab iga klaviatuuriklahvi vajutust. Kui programm on kogunud soovitud andmed, saadetakse need interneti teel teatud serverisse. Klahvinuhid suudavad ka jäädvustada ekraanipilte ning kasutada muid viise arvutikasutaja tegevuste jälgimiseks. Klahvinuhkide tagajärjel võib kaotada paroole, kasutajatunnuseid ja muid olulisi andmeid. 

Olemas on kahte tüüpi klahvinuhke: riistvaralised ja tarkvaralised. Riistvaraliste klahvinuhkide puhul on tegemist väikese füüsilise seadmega, mis paigutatakse klaviatuurijuhtme ja arvutipesa vahele. Riistvaraline klahvinuhk salvestab kõik klahvilöögid omaenda sisemällu – selline klahvinuhk ei sõltu tarkvarast ega draiverist ning seetõttu suudab see töötada väga erinevates tingimustes. Samas ei tee see aga ekraanipilte ning sellise klahvinuhi leiab väga kergelt üles. Tarkvaralised klahvinuhid jagatakse samuti kahte kategooriasse: parasiidid ning legitiimsed programmid. 

Pahatahtlikud klahvinuhid on väga sarnased viirustele ja troojadele. Neid kasutatakse häkkerite poolt kasutaja privaatsuse rikkumiseks. Legitiimsed klahvinuhid on kasutuses arvutiturbes ning neid kasutatakse tihti lapsevanemate, tööandjate või õpetajate poolt – sellised klahvinuhid aitavad välja selgitada, mida lapsed või töötajad veebis teevad. Samas aga töötavad isegi legitiimsed klahvinuhid siiski jälgitava kasutaja teadmata. Neid kavalaid programme võivad kasutada kurjalt ära pahatahtlikud inimesed seega liigitatakse neid siiski eelkõige üsna ohtlike küberprobleemide hulka.

Ohtlikud tegevused, mida võib klahvinuhiga korda saata

Peaaegu kõikide klahvinuhkide eesmärk on kasutaja privaatsuse rikkumine. Need programmid võivad kasutajat jälgida kuid või isegi aastaid enne, kui neid märgatakse. Selle aja jooksul uurib klahvinuhk nii palju andmeid kasutaja kohta kui vähegi võimalik. Klahvinuhki kontrolliv pool saab seega ligipääsu väga hinnalistele andmetele, sealhulgas paroolidele, kasutajatunnustele, krediitkaardinumbritele, arveldusandmetele, kontaktidele, veebilehitsemise harjumustele ja paljule muule. Kõiki neid andmeid saab kasutada selleks, et varastada ohvri isiklikke dokumente ja raha.

Kokkuvõttes võib tavaline klahvinuhk toime panna järgmist: 

  • Logida klaviatuuri klahvilööke.
  • Teha kasutaja internetitegevustest ekraanitõmbeid teatud ajavahemike järel. 
  • Jälgida kasutaja tegevusi salvestades kasutatavate programmide ja vahelehtede nimesid või muid andmeid. 
  • Jälgida kasutaja tegevusi salvestades informatsiooni külastatud veebilehtede, sisestatud märksõnade ja muude sarnaste andmete kohta.
  • Salvestada kasutajatunnuseid, erinevate arvelduskontode andmeid, krediitkaartide numbreid ja paroole. 
  • Salvestada sõnumivahetusi, mida peetakse online vestluskohtades.
  • Teha autoriseerimata koopiaid sissetulevatest ja väljaminevatest sõnumitest.
  • Salvestada kõik kogutud andmed kõvakettal olevale failile ning saata need andmed teatud e-posti aadressile. 
  • Raskendada enda tuvastamist ja eemaldamist arvutist.

Klahvinuhke ei saa võrrelda tavaliste arvutiviirustega. Nad ei levi nii nagu teised küberohud ning enamjaolt tuleb need installeerida nii nagu kõik teisedki tarkvarad.

Peamised viisid, kuidas klahvinuhid arvutisse satuvad: 

Klahvinuhid satuvad arvutisse peamiselt kahel erineval viisil. Need meetodid on järgnevad:

  • Legitiimne klahvinuhk võidakse installeerida operatsioonisüsteemi administraatori poolt või ükskõik, kelle teise poolt, kellel on taoliseks tegevuseks õigused. Samuti võib häkker operatsioonisüsteemi sisse murda ja oma klahvinuhi seadistada. Igal juhul saab klahvinuhk arvutisse väga salakavalalt ja enamjaolt ilma kasutaja teadmata.
  • Pahavaraline klahvinuhk võib operatsioonisüsteemi sattuda teiste parasiitide nagu viiruste, troojade või tagauste abil. Need satuvad arvutisse kasutaja teadmata ning mõjutavad kõiki inimesi, kes kasutavad nakatunud arvutit. Sellistel klahvinuhkidel ei ole ka mitte mingit maha laadimise funktsiooni ning neid saab kontrollida üksnes klahvinuhi looja või ründaja.

Enamjaolt mõjutavad klahvinuhid Microsoft Windows operatsioonisüsteemi. Kõiki viiruseid uuendatakse aga pidevalt, seega pole mitte mingit garantiid, et häkkerid ei pruugi rünnata ka teisi operatsioonisüsteeme.

Kõige ohtlikumad sellist tüüpi küberohud, mis on internetis liikvel

Olemas on tohutult palju erinevaid klahvinuhke, sealhulgas nii parasiitsed kui ka legitiimsed. Alljärgnevalt kirjeldame mõningaid programme, mis funktsioneerivad nagu klahvinuhid ning illustreerivad tüüpilisi klahvinuhke. 

AllInOne Keylogger on pahatahtlik programm, mille eesmärk on varastada arvutikasutaja isiklikke andmeid. Tüüpiliselt üritavad klahvinuhi loojad varastada nii palju informatsiooni kui vähegi võimalik. AllInOne KeyLogger salvestab kasutaja klahvilööke, teeb ekraanipilte ja käivitab teisigi toiminguid. Selle küberohu olemasolu ei pruugi absoluutselt märgata, kuna see peidab end operatsioonisüsteemi sügavustes.

Invisible Stealth Keylogger on ohtlik trooja hobu, millel on klahvinuhi funktsioon. See parasiit ei salvesta üksnes kasutaja igat klahvilööki, vaid võimaldab ka ründajal saada nakatunud arvutisse täieliku ligipääsu. Ründaja saab seejärel väga hõlpsalt teha erinevaid toiminguid, salvestada kasutaja andmeid (paroole, e-kirju ja pangaandmeid). Kui kogutud on piisavalt palju andmeid, saadab programm ründajale andmed internetiühenduse abil. Lisaks võib see pahavara muuta operatsioonisüsteemi üleüldiselt ebastabiilsemaks ning võib manipuleerida olemasolevate failide või isegi teiste programmidega.

Perfect Keylogger on keerukas arvutiturveprogramm, millel on rikkalikult funktsioone. Programm salvestab kasutaja kõiki klahvilööke ja paroole, teeb ekraanipitle, jälgib kasutaja tegevusi internetis, salvestab sõnumivahetused ja e-kirjad. Perfect Keylogger klahvinuhk on kaugjuhitav ning see suudab saata kogutud andmed teatud e-posti aadressile või laadida need üles FTP serverisse. Kuigi seda klahvinuhki kasutatakse tihti täiesti legitiimsetel arvutiturbe eesmärkidel, on tegemist veelgi ohtlikuma klahvinuhiga kui paljud teised parasiitsed klahvinuhid. 

Kuidas klahvinuhk eemaldada ja nakatunud arvuti parandada

Kahjuks ei ole varastatud andmeid võimalik kuidagi tagasi saada. Seetõttu tuleb klahvinuhk arvutist võimalikult kiiresti eemaldada – selle jaoks tuleks kasutada usaldusväärset nuhkvaratõrjet. Vältimaks arvuti stabiilse jõudluse vähenemist, soovitame kasutada programme nagu FortectIntego, Malwarebytes. Mõlemad neist programmidest on meie turvaekspertide poolt testitud ning neil on ka tõestatult väga suur parasiitide andmebaas. Kui sul on klahvinuhkide eemaldamisega seoses küsimusi, võid saata meile teate meie kontaktilehe kaudu. Me aitame sind meeleldi.

Viimati andmebaasi lisatud viirused

Informatsiooni uuendatud 2016-12-08

Loe teistes keeltes

Failid
Tarkvara
Võrdle