Arvutiviirused ja pahavara

Lucia Danes poolt - - Uuendatud | Liik: Kõik

Arvutiviirused (ehk pahavara) on pahatahtlikud programmid, mis on loodud eesmärgiga manipuleerida arvutisüsteemiga ning viia läbi omavolilisi tegevuseid. Need programmid võivad endaga kaasa tuua tõsiseid tagajärgi, seega peaksid kasutajad vältima selliste programmide küüsi sattumist. Enamjaolt on viirused loodud raha teenimise eesmärgil, seega võivad need programmid näiteks arvutikasutaja kohta andmeid koguda. Lisaks on viirused tülikad, põhjustades arvuti jõudluse langust ja ümbersuunamisi veebibrauseris. Pahavaraprogrammide hulka kuuluvad näiteks reklaamvara, brauserikaaperdajad, väljapressimistarkvarad, Trooja hobused ja nuhkvara.

Pahavara nakatab operatsioonisüsteemi kasutaja teadmata. Sa võid selliseid pahatahtlikke programme laadida oma arvutisse näiteks siis, kui laadid alla mõnda vabavara või mingeid litsentsideta tarkvarasid – pahavara on tihti selliste programmide külge “haakunud”. Kasutajad peaksid olema väga hoolikad ka e-kirjade avamisega, kuna mitmed pahavarad levivad spämmkirjade manuste kaudu. Turvaeksperdid hoiatavad ka kahtlaste veebilehtede ja eksitavate hüpikaken-reklaamide eest, mis võivad olla nakatunud. Kui reklaam näeb välja liiga hea, et tõsi olla, peaksid sa seda ignoreerima. Peaaegu kõiki neid programme saab peatada usaldusväärse pahavaratõrje abil. Vahel ei suuda aga isegi kõige võimsamad turvaprogrammid kaitsta viiruste eest, sest viiruseid arendatakse pidevalt edasi ning pahavaratõrje arendajatel võib minna aega uuendusega võitlemiseks. 

Arvutiviiruse funktsioonid sõltuvad konkreetsest liigist, ent raha ja andmete kaotamine on peamised tagajärjed. Ohvrid võivad kogeda ka veebilehitsejaga seotud probleeme (avalehe muutus, reklaamsisu ilmumine, ümbersuunamised kahtlastele veebilehtedele jne) ning arvuti jõudlusega seotud probleeme (aeglane süsteem, probleemid, kui üritad avada turvatarkvara, võltsskännerite ilmumine jms). Pahavara võib arvutisse toimetada lisanduvaid viiruseid või isegi ühendada nakatunud arvuti botnet-võrgustikuga ja üritada spämmi jagada selle kaudu. Enamus küberohte töötavad märkamatult operatsioonisüsteemi taustal ning kasutajal ei pruugi olla isegi õrna aimdust, et arvuti on nakatunud. Kahtlased protsessid Task Manager’is, veidrate tööribade ilmumine brauseris või muutused arvuti jõudluses võivad viidata sellele, et su arvuti on nakatunud viirusega.

Kui sa oled selliseid probleeme täheldanud, võib see tähendada, et su arvutisse on sattunud mõni oht. Teada saamaks, mis probleemiga täpsemalt tegemist on, võid sa vaadata näiteks viiruste andmebaasi või kasutada mõnda meie soovitatud pahavaratõrjet arvuti skänneerimiseks. Kui sa aga tead juba, mis pahavaraga su arvuti on nakatunud, saad sa arvuti parandada, järgides meie detailseid juhiseid või kasutades turvatarkvara. Sobiva tarkvara valimiseks tutvu meie tarkvarade osaga – soovitame mitmeid kasulikke turvaprogramme, mis aitavad sul arvuti taastada.

Viimati andmebaasi lisatud viirused

Informatsiooni uuendatud 2016-11-09

Loe teistes keeltes