Kuidas eemaldada pahavara

Jake Doevan poolt - - Uuendatud | Liik: Pahavara

Pahavara on üsna lai mõiste, mis kirjeldab erinevaid pahatahtlikke programme. Nende hulka kuuluvad trooja hobud, ussid, juurkomplektid, nuhkvarad, ransomware-viirused, erinevad küberohud ning ka potentsiaalselt soovimatud programmid (PUP'id). Pahavara laaditakse arvutisse tavaliselt kasutaja teadmata ja nõusolekuta, kasutades selleks turvaauke ja muid kuritegelikke meetmeid. Ainus, mis suudab võidelda pahavara rünnaku vastu, on uuendatud pahavaratõrje programm. Turvaeksperdid soovitavad tungivalt inimestel laadida usaldusväärne tõrjeprogramm, vältimaks pahavara rünnakuid.

Pahavaraprogrammid on tavaliselt arendatud välja selleks, et teha mingeid toiminguid arvutis, mis aitaksid programmi loojal raha teenida. Pahavara võib näiteks varastada isikuandmeid nagu sisselogimisandmed ja pangaandmed või proovib programm lukustada olulised failid ning pressida failide omanikult välja raha failide lahti krüpteerimise eest. Mõned pahavaraprogrammid (nagu näiteks reklaamtarkvara või muu selline) on välja töötatud üksnes selleks, et näidata inimeste arvutites sponsoreeritud reklaame ning teenida klikkide pealt raha. Peaaegu kõikidel pahavaradel on võime blokeerida teatud turvatarkvarasid. Lisaks sellele suudavad need programmid end ise uuendada, laadida alla veelgi rohkem pahavaraprogramme ning tekitada nakatunud arvuti turvasüsteemi turvaauke.

Pahavara areng

Esimene pahavara tekkis 1986. aastal, kui kaks Pakistanist pärit venda avaldasid programmi nimega Brain. Seda programmi peetakse esimeseks viiruseks, mis sobis IBM'i operatsioonisüsteemiga. Viirus levis flopiketaste kaudu ning tekitas nakatunud arvutile üksnes tüütuid hüpiksõnumeid.

Järgmine tõsine oht kerkis esile 1992. aastal. Selle nimi oli Michelangelo ning see oli üsna sarnane meie tänapäevastele viirustele. Erinevate andmete kohaselt põhjustas Michelangelo viirus andmete kaotamist peaaegu 20 tuhandele arvutikasutajale. 

2000. aastate alguses hakkasid turvaeksperdid nägema tõsist pahavara leviku kasvu. Kaasaegsed viirused nagu ussid ja troojad hakkasid meeletult levima. Nakatunud arvutid ühendati botnetiga ning selle abil teeniti tohutuid rahasummasid. 

Tänapäeval on pahavaraloojad muutunud aina loomingulisemateks ning arendavad välja aina tõsisemaid küberohte. Mitmete andmete kohaselt on alates 2005. aastast kasvanud erinevate pahavarade hulk 1 miljonist erinevast versioonist 96 miljonini. Üsna muljetavaldav, kas pole? 

Viisid, kuidas pahavara arvutisse satub

Pahavara võib arvutisse sattuda mitmel erineval viisil. Siin on mõned enim levinud meetodid:

  • Ebaseaduslikud ja nakatunud veebilehed. Üks enim levinud pahavara levitamise viise on ebaseaduslikud veebilehed. Enamus selliseid veebilehti sisaldavad pornograafilist sisu, ent su arvuti võib nakatuda ka peale mängude või torrentitega seotud lehe külastamist ning vahel võib juhtuda, et isegi täiesti seaduslik ja reaalne uudisteleht võib sisaldada pahavaralisi kirjeid enese teadmata. 
  • Nakatunud e-kirjad ja manused. Tavaliselt jagatakse pahavara petturlike e-kirjade kaudu. Sellised võltskirjad peaksid inimesi peibutama vajutama pahavaralisel lingil või laadima nakatunud faili oma arvutisse. Tänapäeval saadetakse selliseid e-kirju eriti agressiivselt ning aina nutikamalt, varjates kirja päritolu ning jättes usaldusväärse mulje. 
  • Pahavaraline reklaam. Pahavara saab levitada ka pahavaraliste reklaamide ja linkide kaudu. Sellised lingid ja reklaamid võivad sind meelitada, väites, et tegemist on vajaliku tarkvarauuendusega, antakse infot erinevate pakkumiste kohta või palutakse osaleda uuringus. Nii pea, kui ohver vajutab pakutud lingil või reklaamil, siseneb pahavara arvutisse ja põhjustab palju paksu pahandust.
  • Teised pahavaraprogrammid. Mitmed pahavaraprogrammid lisavad su arvutisse veelgi rohkem omalaadseid. Kui su arvuti on nakatunud ransomware-viiruse või nuhkvaraga, võid sa avastada, et su arvutisse laaditi sinu teadmata veel mõni viirus, näiteks mõni reklaamtarkvara või muu pahavaraline lisand. 

Pahavararünnaku sümptomid

Üks märke, mis võib näidata, et su arvuti on nakatunud pahavaraga, on võltsid turvateated ja eksitavad hoiatussõnumid su arvuti töölaual. Sellisel juhul võib see tähendada, et su arvuti on nakatunud ühega järgmistest pahavaraliikidest:

Esimene nendest ohtudest üritab kasutajaid panna uskuma, et tegemist on usaldusväärse turvaprogrammiga, mis üritab neid hoiatada viiruse eest. Tegelikkuses on need hoiatused loodud aga selleks, et kasutajad ostaksid võltsi nuhkvaratõrje. Teine küberohuliik näitab üksnes ühte hoiatust, mis teatab, et kasutaja peab maksma trahvi illegaalse internetitegevuse pärast. Lisaks võib ransomware-viirus krüpteerida su olulised dokumendid ja sundida sind lunatasu maksma failide vabastamiseks. 

Kui su veebilehitseja on sind tihti ümber juhatanud teistele lehtedele või sul on väga palju reklaamsisuga hüpikaknaid, võid sa olla nakatunud järgmiste pahavaradega: 

Need pahavaraprogrammid tuginevad klikiskeemile, mis tähendab, et nende peamine eesmärk on mõjutada veebilehitsejad ja näidata erinevaid hüpikaknaid, millel kasutaja võiks klikkida ning mille arvelt programmi loojad seega raha teeniksid. Peale reklaamil klõpsamist juhatatakse kasutaja sponsoreeritud veebilehele. Enamus neist programmidest ei ole küll iseenesest pahavaralikud, ent tegemist on väga tüütute programmidega, mis võivad kasutaja viia kahjuliku sisuga veebilehtedele.

Aeglasem arvutisüsteem, probleemid arvuti töö stabiilsusega, blokeeritud turvaprogrammid ja muud arvuti normaalse toimimisega seotud probleemid võivad viidata pahavara sissetungile. Kahjuks ei aita need sümptomid niivõrd kergelt tuvastada, millise pahavaraga on tegemist, sest peaaegu kõik nendest viirustest toovad taolised probleemid endaga kaasa:

Kõik nendest pahavaradest on võimelised kasutama suurel määral su arvuti ressursse. Lisaks suudavad sellised programmid blokeerida su turvatarkvara ning seeläbi vältida, et sa kasutaksid turvatarkvara nende programmi eemaldamiseks. Pane tähele, et nende sümptomite ignoreerimine võib tuua kaasa tõsised tagajärjed, nagu näiteks identiteedivargus, pangaandmete vargus või muu info kaaperdamine. Pahavara võib muuta su arvuti ka haavatavaks teiste ohtude jaoks, mis võivad tulevikus tekkida.

Pahavara näited

PC Optimizer Pro. See programm kuulub ühtlasi ka võltside arvuti optimeerimistööriistade hulka, kuna väidab, et suudab parandada su arvuti toimimist, kuid tegelikkuses ei ole programmil sellega mitte mingit pistmist. Kogu tegevus põhineb täiesti kasututel süsteemiskänneritel, mis annavad teada väljamõeldud kirjetest ja erinevatest süsteemi osakestest, mis põhjustavad arvuti aeglase töötamise. Kord, kui programm on veennud oma ohvrit need “kahjulikud” andmed oma arvutist eemaldama, suunab programm kasutaja makselehele. Muidugi ei tohiks sa mitte mingil juhul osta seda soovitatud uuendust, kuna see ei paranda su arvuti tööd mitte kuidagi.

COM surrogaatviirus. Tegemist on eriti ohtliku pahavaraga, mis kuulub ka Trooja hobude kategooriasse. Kui viirus on arvutisse sattunud, suudab see üsna hõlpsalt muuta arvuti sätteid, jälgida su tegevusi ja varastada andmeid. Viirus suudab su arvutisse laadida ka teisi küberohte ilma, et sa oleksid sellest üldse teadlik. Sellist viirust jagatakse eriti aktiivselt võlts Flash ja FLV meediapleierite uuenduste kaudu, seega võib uskuda, et on tuhandeid arvuteid, mis on COM Surrogate viiruse ohvriks langenud. 

DNS Unblocker. Kuigi enamus reklaamvarasid ei tekita eriti tõsiseid probleeme, tuleks DNS Unblockerit siiski vältida. Esiteks võib see programm põhjustada meeletult paljude hüpikakende tekkimist, mis on üsna tüütu. Teiseks võib see pahavara sind suunata kahjulikele veebilehtedele. Kolmandaks aga suudab see programm koguda infot su brausimisaktiivsuse kohta ning jagada neid andmeid kolmandate (ja täiesti tundmatute!) osapooltega. 

Pahavara eemaldamise meetodid

Kõige kindlam meetod pahavara eemaldamiseks on usaldusväärse pahavaratõrje kasutamine. Ainult automaatne pahavara eemaldamine saab aidata leida erinevaid pahavaraprogramme ja eemaldada arvutist kõik seonduvad kirjed. On võimalik, et sind on rünnanud väga ohtlik pahavara, mis võib turvatarkvara blokeerida. Kui meie soovitatud meetod ei saa aidata sul arvutit parandada, võid sa proovida neid samme: 

  • Proovi pahavaratõrje programm uuesti installeerida. Muuda exe-faili nime ja ava see;
  • Käivita arvuti turvamoodis Safe Mode ja installeeri pahavaratõrje uuesti;
  • Installeeri mõni teine pahavaratõrje;
  • Kasuta SpyHunter Spyware HelpDesk funktsiooni;
  • Võta 2spyware klienditeenindusega ühendust meie kontaktilehe kaudu. 

Hiljuti andmebaasi lisatud pahavarad

Informatsiooni uuendatud 2016-10-24

Loe teistes keeltes

Pahavara eemaldamise programmid
Võrdle