Kuidas keelata makrod Windows ja Mac OS X operatsioonisüsteemides?

Kuidas keelata makrod Windows ja Mac OS X operatsioonisüsteemides?

Lunavara on kahtlemata üks kõige laastavamaid küberinfektsioone. Nende viiruste rünnakud võivad olla väga tõsiste tulemustega ning tuua kaasa andmete kaotuse, delikaatsete andmete avalikustamise ning majandusliku kaotuse, nimetades vaid mõnda üksikut tagajärge.

Statistika kohaselt olid 2017. aasta jooksul peaaegu 50% organisatsioonist mingi faile krüpteeriva viiruse sihtmärgiks, mainimata miljoneid kodukasutajaid, kes nakatusid viirusega. Seetõttu ärgitavad küberturbe eksperdid nii ettevõtteid kui ka kodukasutajaid võtma ette erinevaid toiminguid oma andmete kaitsmiseks ja potentsiaalse rünnaku ennetamiseks.

Koopiate tegemine on kõige kindlam viis oma andmete turvalisena hoidmiseks ning tagamaks, et pärast ootamatut rünnakut on võimalik andmed hõlpsalt taastada. Mis saab aga lunavara ennetamisega? Kas on tõesti võimalik võidelda selliste viiruste vastu?

Kahjuks peame tõdema, et pole 100% efektiivset viisi, mis võimaldaks muretult veebis surfata ja olla ka täiesti kindel oma turvalisuse osas. Siiski o nasju, mida sa saad teha, et vähendada lunavararünnaku riski. Sa peaksid alati hoidma tarkvara uuendama ning hoidma operatsioonisüsteemi uuendatult, lisaks peaksid sa hankima viirusetõrje, mis tagab reaalajas kaitse.

Kui enamus kasutajaid teevad neid eelnevalt mainitud toiminguid, siis paljud unustavad, et 59% lunavarast levib e-kirja manuste kaudu, mis sisaldavad nakatunud Wordi dokumenti ning mille eesmärk on rünnata makrode kaudu. Makrod on funktsioonid, mis võimaldavad automatiseerida mitmeid toiminguid teatud eelnevalt seadistatud käskluste kaudu.

Kahjuks kasutavad häkkerid seda skripti selleks, et sihtmärgiks olevates arvutites käivitada pahavara. Enamus lunavarasid ei suuda käivituda, kui Makrod pole lubatud, seega on oluline hoida see funktsioon vaikimisi keelatuna.

Seesama funktsioon toimib ka OS X operatsioonisüsteemil, seega kui sa oled Mac-i kasutaja, ära unusta seda funktsiooni välja lülitada ka oma seadmel! Alljärgnevalt saad näha, kuidas makrod Windows ja Mac OS X operatsioonisüsteemidel keelata.

Makrode keelamine Windows-is:

 1. Ava Microsoft Office dokument (Word, Excel, PowerPoint, vms.) ja mine File menüüsse;
 2. Avanenud menüüst, vali Options;
  Disable Macros on Windows. Step 2
 3. Otsi üles valik Trust Center ja klõpsa sellel. Seejärel klõpsa Trust Center Settings… nupul;Disable Macros on Windows. Step 3
 4. Ava Macros Settings menüü ja sealt vali üks ülemistest makrode keelamise valikutest. Vajuta OK, et muutused salvestada.
  Disable Macros on Windows. Step 4
 5. Taaskäivita oma seade.

Disabling Macros on Mac OS X:

Mac OS X versioonidel alates 2016. aastast ja edaspidi on makrod tavaliselt vaikimisi keelatud, seega sa ei pea muretsema selle välja lülitamise pärast. Siiski võiksid sa kontrollida alljärgnevate sammude abil, kas kõik on korras:

 1. Ava Microsoft Office dokument oma Mac-is;
 2. Klõpsa rakenduse nimel (näiteks Word), mida sa näed menüüribal Apple logo kõrval. Avanevast rippmenüüst ava Preferences;
  Disable Macros on Mac OS X. Step 1
 3. Uues aknas otsi üles valik Personal Settings ja vali Security & Privacy;
  Disable Macros on Mac OS X. Step 2
 4. Avanenud aknas veendu, et märgitud oleks kastike, millel on tekst “Warn before opening a file that contains macros” (ehk “Hoiata enne makrosid sisaldava faili avamist”).
  Disable Macros on Mac OS X. Step 3

Loodetavasti aitavad need juhised lisada oma seadmele juurde veelgi rohkem turvalisust ning vähendada lunavaraviirusega nakatumise riski.

Autori kohta
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Kirglik viiruste uurija

Gabriel E. Hall on kirglik viiruste uurija, kes on töötanud viirused.ee heaks juba peaaegu terve kümnendi.

Võta ühendust autoriga Gabriel E. Hall
Ettevõtte Esolutions kohta lähemalt

Loe teistes keeltes
Failid
Tarkvara
Võrdle