Tasuta transport Tänupühade ajal? Lunavaraviirus häkis San Francisco transpordisüsteemi

Lunavaraviirused kimbutavad endiselt kübermaailma, ent tasapisi teeb see viirus samme ka pärismaailma. Eelmine nädalavahetus kogesid San Francisco transpordisüsteemi (MUNI) reisijad lunavaraviiruse tagajärge – Mamba lunavaraviiruse rünnaku tõttu said reisijad tasuta sõita. Kuigi see konkreetne juhtum ei toonud kaasa tõsiseid kaotuseid, on viiruste imbumine pärismaailma suur probleem.

San Francisco elanikke üllatas võimalus sõita Mustal Reedel täiesti tasuta linna ühistranspordiga. Piletimasinad näitasid teavitusi nagu “tasuta sõit” või “rikkis), samal ajal aga suleti kõik 2000 seotud süsteemi ning nähti inglise keelset teavitust: “You Hacked, ALL Data Encrypted. Contact For Key([email protected])ID:681 ,Enter.” Teisisõnu, edastati teade, kus anti teada, et andmed on krüpteeritud ning võtme saamiseks tuleks saata kirjeldatud e-posti aadressile teade. Petturid nõudsid 100 BTC-d (umbes 73 000 dollarit) süsteemi taastamise eest, ent ei ole informatsiooni selle kohta, kas MUNI tasus selle või mitte. Eksperdid on arvamusel, et selle viiruse näol on tegemist HDDCryptor versiooniga. Nagu me oleme aga varasemalt maininud, on HDDcryptor vaid üks väike osa tunduvalt suuremast lunavaravõrgustikust, mida tuntakse Mamba nime all. Jäljed viivad California lunavaragrupini, kes kutsuvad end Andy Saoliseks. Hetkel ei ole teada, kas kaaperdamine lõpetati häkkerite endi poolt pühapäeva pärastlõunal või oli tegemist IT-tiimi saavutusega.

See kord võis rahvas saada kasu sellest küberkurjategijate rünnakust ettevõtte vastu, ent see juhtum tõstatab mitmeid vastamata küsimusi ja muresid. Kui kurjategijad suudavad ligi pääseda niivõrd olulistele süsteemidele, mis juhtub siis, kui nad ründavad linna, piirkonna või kogu riigi elektrisüsteeme? Arvutisüsteemid ei jälgi üksnes pangatoiminguid, avalikke teenuseid ja meelelahutust, vaid juhivad ka eluliselt olulisi toiminguid, nende hulgas on haiglad ja transport. Selliste küberrünnakute toime panemine sõltub suuresti ründajate südametunnistusest. Samal ajal, kui mitmed lunavaraviiruste loojad ei ründa haiglaid, mis tooks kaasa sadade meditsiiniliste toimingute tühistamise, ei pruugi kõik küberkurjategijad samal arvamusel olla. Taoliseid küberkurjategevuse juhtumeid ei tohi ignoreerida, sest nende tulemus võib olla katastroofiline.

Autori kohta
Julie Splinters
Julie Splinters - Pahavara eemaldamise spetsialist

Julie Splinters on Viirused.ee uudistetoimetaja. Tal on Inglise filoloogia bakaraleureusekraad.

Võta ühendust autoriga Julie Splinters
Ettevõtte Esolutions kohta lähemalt

Loe teistes keeltes