Ekspertide sõnul võib uskuda, et Mustal Reedel on pahavararünded sagedasemad

25. november on paljude ostlejate poolt väga oodatud päev. Samal ajal kui paljud ostlejad kogunevad kaubanduskeskustesse, jäävad paljud koju ja loodavad leida veebipoodidest ahvatlevaid Musta Reede pakkumisi. Kahjuks võivad ostlejad aga magusate ostupakkumiste asemel sattuda hoopis pahavara nagu Locky ohvriks. Pahavaraloojad valmistuvad kogu aasta kaheks kõige aktiivsemaks kuuks internetis ning loovad selle tarbeks eriti petturlike ja kavalaid trikke – küberkurjategijad üritavad internetti laastada nii paljude nakatunud failidega kui vähegi võimalik. See tähendab, et pahavara ohvriks langemine on täiesti reaalne võimalus.

Statistika kohaselt suurenes eelmine aasta pahavararünnakute arv poole võrra, võrreldes 2014. aasta rünnakute arvuga. See aasta ennustatakse veelgi suuremat kasvu. Eksperdid hoiatavad arvutikasutajaid kolme peamise taktika eest, mida petturid ja häkkerid kasutavad inimeste peibutamiseks:

  • Petturlikud reklaamid. Pühadehooaja jooksul investeerivad ettevõtted tohutult suuri summasid veebireklaamide alla, seega oled ilmselt juba harjunud, et pühade ajal näed rohkem reklaame. Pahavaraloojad kasutavad seda ära ja paigutavad pahavaralised reklaamid reaalsete reklaamide juurde, peibutades seeläbi kasutajaid. Sedasi toimivad näiteks viirused nagu mylucky123.com või web-start.org viirus. Tavaliselt ei näe need võltsid reklaamid sugugi kahtlased välja, seega kahtlaste reklaamide eristamine võib olla väga keeruline.
  • Spämmkirjad. Kas ei ole mitte mugav saada parimad Musta Reede pakkumised otse oma postkasti, kus sa saad pakkumised üle vaadata üksnes ühe hiireklikiga ning osta need pikisilmi oodatud tooted? See on kahtlemata mugav, ent kui need pakkumised ei ole saadetud ametlikelt edasimüüjatelt, vaid tundmatutelt aadressitelt, oled sa ilmselt petturite sihtmärgiks sattunud. Selliste kirjade kaudu levitatakse küberohte nagu Thor lunavaraviirus või muid ohtlikke viiruseid. Ole ettevaatlik! Mõned kavalad petturid võivad pealtnäha tunduda reaalsete ettevõtetena ning võivad kavalalt peibutada ostma nende tooteid.
  • Pahavaralised hüperlingid veebilehtedel. Tegemist on järjekordse tehnikaga, mille kaudu saavad häkkerid arvutikasutajatele jagada pahavaralisi faile sel ajal, kui kasutaja otsib internetist häid pakkumisi. Need lingid võivad olla ka usaldusväärsetel veebilehtedel või jagatud brauserikaaperdajate kaudu.

Pea meeles, et viirusega nakatumise tagajärjeks võib olla andmete kaotamine, arvutisüsteemi jõudluse probleemid või isegi täielikud kaaperdamised. Seetõttu on oluline järgida tuntud vanasõna: looda parimat, ent valmistu halvimaks. Hoia oma postkasti spämmikaustast eemale ja ära ava tundmatuid e-kirju, isegi kui pakkumine tundub väga ahvatlev. Sama kehtib ka reklaamidele – ära usalda kõike, mida sa veebis näed ning enne, kui sa teed mingeid toiminguid, mõtle tagajärgedele. Kui pead neid asju meeles, võid julgelt ostelda ja jahtida internetis olevaid suurepäraseid ostupakkumisi!

Autori kohta
Loe teistes keeltes