“To be continued”: levima on hakkanud uus Facebooki viirus

Pole eriti üllatav uudis, et see sotsiaalmeediavõrgustik on pidevalt häkkerite ja petturite sihtmärk ning nad mõtlevad pidevalt välja uusi viise, kuidas internetiühiskonda uute küberohtudega üllatada. Mõnda aega tagasi rünnati kasutajaid uutmoodi Facebooki viirustega. Tegemist oli ussidega, mis mõjutasid ohvrite kontosid ja levitasid viiruslikke linke kõikidele kontodele. Ka seekord kasutasid petturid sarnast tehnikat. Ohvriks sattunud isik saadab täiesti tahtmatult video, mis sisaldab saaja nime. Seda viirust tuntakse kui Facebooki videoviirust. Tekib aga küsimus – mida selle viirusega peale hakata?

Kogu oma olemasolu jooksul on Facebook mitmeid kordi olnud küberrünnakute sihtmärk. Näib, et hiljuti suutsid kasutajad võita mitmeid erinevaid Facebooki pahavarasid. Neist kõige tuntumad olid Facebooki kutsete ja sõnumite viirused. Ka need olid täiesti tavalised ussid. Kui keegi surfas mõnel nakatunud veebilehel või laadis endale nakatatud programmi, võis kasutaja ka kogemata alla laadida pahavara. Sekundite jooksul hiilis uss kasutaja Facebooki kontole ja hakkas saatma põnevaid või lõbusaid videosid ohvri sõbralistile. Uudishimust on raske võitu saada, seega kasutajad klõpsasidki videotel, teadmata, et nad saavad viiruse. Nii jätkus see ahel. Õnneks avastati see petturlik tehnika üsna kiiresti ning kasutajad muutusid ettevaatlikuks. Häkkerid ei andnud aga alla ning leiutasid Facebooki konto sulgemise viiruse. Sihtmärgiks olnud kasutajatele saadeti teade, et nende kontod sulgetakse peatselt. Hirmus vajutati võltsile kinnituslingile ning taas langeti viiruse ohvriks.

Kahjuks jätkuvad küberrünnakud Facebooki vastu. Hiljuti avaldasid petturid uue viiruse, mis on samuti uss. Peale nakatamist hakkab ohver saatma vastu enda tahtmist saaja nimega videosid. Seetõttu kahtlustavad vähesed, et tegemist on pettusega, kuid selline Facebooki videoviirus levib seepärast väga kiiresti ja jõudsalt. Kas sellise pettuse eest on võimalik põgeneda? Kuna selle pahavara liikumist on peaaegu võimatu kontrollida, on väike tõenäosus, et sa pääsed selle eest, eriti kui mõne su sõbra konto on nakatunud. Mida sa aga saad teha, on oma turvarakenduste uuendamine ja veelgi võimsamate turvasüsteemide paigaldamine. Lisaks ole ka ettevaatlik ning väldi sellistel linkidel klõpsamist.

Autori kohta
Julie Splinters
Julie Splinters - Pahavara eemaldamise spetsialist

Julie Splinters on Viirused.ee uudistetoimetaja. Tal on Inglise filoloogia bakaraleureusekraad.

Võta ühendust autoriga Julie Splinters
Ettevõtte Esolutions kohta lähemalt

Loe teistes keeltes