Tähelepanu Facebooki kasutajad - viirus levib kommentaaride sildistamise kaudu

Pärast seda, kui Facebook on vaikselt arenenud sotsiaalmeedia platvormiks, mis ühendab miljoneid interneti erakasutajaid ja ettevotteid, oli ainult ajaküsimus, mil sellest saab häkkerite sihtmärk. Senimaani on juba teada erinevad variatsioonid Facebooki viirusest. Kuid petised ei puhka, sest virtuaalkommuuni on raputamas järjekordne pahavara. IT-eksperdid on saanud raporteid selle kohta, et kommenteerimise funktsiooni kaudu levib uus pahavara. Seega tekib peamine küsimus: ,,kas selle ohu eest on võimalik põgeneda?”

Petised kasutavad oma pahatahtlikel eesmärkidel oskuslikult ära erinevaid Facebooki funktsioone. See kord on nad loonud strateegia selleks, et petta kommenteerivaid kasutajaid. Ohver saab e-kirja sotsiaalvõrgust tulnud teate kujul. Sõnum informeerib kasutajat sellest, et tema Facebooki sõber on teda kommentaaris sildistanud. Ilma midagi kahtlustamata avab ohver teate. Siin peitubki pettus. Vastupidiselt tavalistele teadetele sisaldab võlts e-kiri manust, kuhu on põimitud JavaScripti kood. Fail on kodeeritud kommentaarina…[number].scr. Seega, kui fail laetakse alla, siis aktiveerub sellesse peidetud pahavara ja algavad programmi pahateod.

Huvitaval kombel langevad peamiselt ohvriks Google Chrome’i kasutajad. Pole selge, miks teised brauserid on rünnakute vabaks jäänud. Rääkides pahavarast endast, siis seda on viiruste uurijad analüüsinud. On selgunud, et tegemist on tavalise JavaScript pahavaraga, mida kasutatakse viiruse teise osa alla laadimiseks. Ohu allikas on ikka veel ebaselge – kas tegemist on troojalasega, mis varastab isiklikke sisselogimisandmeid või ussiga? Levivad isegi spekulatsioonid, et tegemist on väljapressimiseks kasutatava tarkvaraga, mis ennast pahavaras peidab.

Selgelt pole tegemist häkkerite esimese katsega oma virtuaalohte seda saiti kasutades levitada. Siiski on aja jooksul muutunud nende tehnika ja häkkimistehnika osavamaks ja hävituslikumaks. Hoolimata inkognito-režiimi kasutamisest surfates või usaldusväärse interneti-ühenduse kasutamisest, peaksite olema tähelepanelikud selleks, et seda ohtu vältida. Oma turvatarkvara uuendamine ja lisapluginate installimine, mida viirusetõrje programmid pakuvad, võib selles osas olla suureks abiks. Alati tuleb meeles pidada, et lohakus on peamine tegur, mis aitab viirusel arvutisse pääseda.

Autori kohta
Julie Splinters
Julie Splinters - Pahavara eemaldamise spetsialist

Julie Splinters on Viirused.ee uudistetoimetaja. Tal on Inglise filoloogia bakaraleureusekraad.

Võta ühendust autoriga Julie Splinters
Ettevõtte Esolutions kohta lähemalt

Loe teistes keeltes